WIZYTA U PSYCHIATRY ?

W wielu z Was słowo „psychiatra” budzi lęk lub uśmiech politowania. Psychiatra to ten, który zajmuje się „wariatami” i trzeba się trzymać od niego z daleka. Gdy borykacie się z jakimś problemem zdrowotnym czy emocjonalnym – odrzucacie myśl by zwrócić się do psychiatry. A sugestię ze strony innego lekarza o potrzebie konsultacji psychiatrycznej traktujecie niemal jak osobistą obrazę. Czyż nie jest tak?

A tymczasem psychiatra jest lekarzem, który wybrał taką specjalizację po ukończeniu studiów medycznych. Wie jak funkcjonuje Wasze ciało – ale także Wasz mózg i umysł. Wie, że w ludzkim organizmie wszystko działa jak w precyzyjnej maszynie – gdy jeden element zawiedzie pozostałe nie pracują jak należy. Gdy choruje serce – cierpi także ludzki umysł: z powodu lęku o zdrowie, z powodu przygnębienia chorobą, niepełnosprawnością. I odwrotnie: gdy choruje „dusza” – np. z powodu napadów lęku – serce bije zbyt szybko, odczuwamy duszność, boli nas brzuch, nie możemy jeść.

Psychiatra jest lekarzem , który może pomóc w obu opisanych przykładach. Pomoże poradzić sobie emocjonalnie z faktem choroby somatycznej – zna przy tym przebieg, sposób leczenia i możliwe powikłania chorób somatycznych. Pomoże też – lecząc problemy natury psychicznej- zmniejszyć lub zlikwidować objawy somatyczne im towarzyszące.

Zachęcam więc by porzucić lęk lub wstyd i zgłosić się do lekarza psychiatry gdy sami poczujecie, że warto lub gdy ktoś inny- zwłaszcza Wasz lekarz zaleci Wam to. Lekarza psychiatrę obowiązują te same normy etyczne co innych lekarzy – obowiązuje go tajemnica lekarska i nie wolno mu informować nikogo ani o fakcie Waszej wizyty ani tym bardziej o stanie Waszego zdrowia psychicznego.

I jeszcze mała dawka statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) : „W ciągu najbliższych 15 lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych ludzkości… Wzrost ryzyka zachorowań jest związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie.”

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ U PSYCHIATRY?

  • Spróbuj sobie ułożyć w głowie lub spisać na kartce wszystko co Cię niepokoi, o czym chcesz powiedzieć psychiatrze. Nie ma głupich pytań i nie ma nieistotnych informacji!
  • Zgromadź i weź ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną, wyniki badań, opinie od psychologa czy pedagoga – nawet sprzed kilku lat
  • Jeśli bierzesz jakieś leki – weź ze sobą puste opakowania lub spisz ich nazwy i dawkowanie na kartce
  • Jeśli wybierasz się na wizytę z dzieckiem – weź Książeczkę Zdrowia Dziecka, gdzie opisany jest przebieg porodu, stan dziecka po porodzie oraz bilanse dotyczące przebiegu rozwoju dziecka w pierwszych latach życia
  • Dziecko, także nastolatek musi zgłosić się na wizytę z rodzicem lub lepiej- z rodzicami (lub z opiekunem prawnym, przedstawicielem ustawowym)
  • Jeśli jesteś nastolatkiem i wolisz rozmawiać sam na sam – jest to oczywiście możliwe – konieczna jest jednak zgoda rodzica/rodziców, którzy przyjdą z Tobą. Wszystko o czym będziemy rozmawiać w cztery oczy pozostanie między nami – rodziców muszę jedynie poinformować o diagnozie i ewentualnych zaleceniach (np. o konieczności leczenia farmakologicznego)
  • I na koniec: staram się przyjmować pacjentów w godzinach, na które są umówieni – ale nie zawsze się to udaje – zdarza się, że pacjenci przed Tobą spędzą w gabinecie więcej czasu ponieważ- jak to powiedział jeden z moich pacjentów: „w gabinecie czas płynie szybciej”. Moja dobra rada: weź ze sobą książkę lub kolorowe czasopismo by czas nie dłużył się w poczekalni. Dla dziecka weź zabawkę lub książeczkę i coś do picia. Możesz też wcześniej zadzwonić do rejestracji (608 359 100) i zapytać czy pacjenci są przyjmowani zgodnie z planem czy też jest opóźnienie i kolejka…
www.alicja-psychiatra.pl © 2011-2019